Om de tentoonstelling 45-65. Jan Walravens, kunstcriticus af te sluiten, brengt het FeliX Art & Eco Museum een aantal presentaties samen over Jan Walravens en zijn relatie tot de beeldende kunsten die gericht zijn op een ruim publiek. Eerst gaan Hans Vandevoorde en Katrien Vanhamel in gesprek met Jos Joosten (Radboud Universiteit Nijmegen), de biograaf van Walravens. Daarop spreekt Hans Vandevoorde over Walravens en Hugo Claus. Claus was als experimenteel schrijver en Cobra-kunstenaar, maar ook als goede vriend van de criticus betrokken bij verschillende van diens projecten. Katrien Vanhamel vertelt meer over het interview van Walravens met René Magritte voor de Vereniging voor het Museum van Hedendaagse kunst in Gent uit 1961. Tijdens de voorbereiding van de tentoonstelling kwamen Magrittes voorbereidende notities en een beeldopname boven water.
De voertaal is Nederlands, maar de lezing over Magritte vindt plaats in het Frans met tekstuele ondersteuning in het Nederlands.
De finissage-lezingen gaan van start om 15u (zie het programma hieronder). Er is tevens de mogelijkheid om vooraf een geleid bezoek aan de tentoonstelling te brengen om 11u (in het Nederlands) of om 13u (in het Frans). We vragen om u hier vooraf in te schrijven.
15u – 15.30u: Vraaggesprek met Jos Joosten over het leven en werk van Jan Walravens (in het Nederlands)
15.30u – 16u: ‘Wij beiden moeten samenblijven’. De vriendschap tussen Hugo Claus en Jan Walravens’ door Hans Vandevoorde (in het Nederlands)
16u – 16.30u: ‘Soirée que l’on n’oubliera pas de sitôt’. Sur l’entretien entre Jan Walravens et René Magritte au Musée des Beaux-Arts de Gand (1961) door Katrien Vanhamel (in het Frans met Nederlandse ondersteuning)
Wij sluiten de lezing feestelijk af met taart en Geuze.
Jos Joosten (1964) is hoogleraar Nederlandse letterkunde aan de Radboud Universiteit Nijmegen. Hij promoveerde in 1996 op het tijdschrift Tijd en Mens (‘Feit en tussenkomst: geschiedenis en opvattingen van Tijd en Mens (1949-1955)’), een proefschrift dat het standaardwerk werd over de Vlaamse Vijftigers, en publiceerde in 2018 de biografie De verdeelde mens. Jan Walravens [1920-1965]. Schrijver, ijkpunt en avant-gardist.
Hans Vandevoorde (1960) is emeritus professor Nederlandse literatuur aan de Vrije Universiteit Brussel. Hij schreef een biografie over August Vermeylen en werkte met Katrien Vanhamel samen aan de tentoonstelling 45-65. Jan Walravens kunstcriticus en twee publicaties die de expo begeleiden: de catalogus en een boek over Jan Walravens en de beeldende kunsten (SEL-reeks).
Katrien Vanhamel (1997) behaalde een masterdiploma in de taal- en letterkunde (KU Leuven) en in de kunstwetenschappen en archeologie (Vrije Universiteit Brussel). Ze doceert bij de opleiding Nederlands aan de Sorbonne in Parijs. In 2025 verscheen in de SEL-reeks Jan Walravens en de beeldende kunsten (red. met Hans Vandevoorde). Ze is een van de wetenschappelijke samenstellers van de tentoonstelling 45-65. Jan Walravens kunstcriticus.
Vóór de lezing is er de mogelijkheid om een rondleiding te volgen door Katrien Vanhamel, wetenschappelijk samensteller van 45-65.
11u – 12.30u: in het Nederlands
13u – 14.30u: in het Frans
We vragen om u hier vooraf in te schrijven.
Boek Tickets